Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

2.Ankara Edebiyat Festivali Mamak’ta başlıyor

2’nci Ankara Edebiyat Festivali başlıyorMAMAK Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) iş birliğinde Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen Ankara Edebiyat Festivali’nin 2’ncisi, 12 Ekim'de başlıyor. 14 Ekim'de sona erecek olan festivalin tanıtım toplantısı yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2023 20:41
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2023 20:41
Kaynak: Haber Merkezi
adliyehaber.net
2.Ankara Edebiyat Festivali Mamak’ta başlıyor

Musiki Muallim Mektebi'nde düzenlenen tanıtım toplantısına, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü (ASBÜ) ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şube Başkanı Mehmet Sait Uluçay ile davetliler katıldı. 

‘VARLIĞIMIZI GELECEĞE TAŞIMANIN EN ÖNEMLİ BİLEŞENLERİNDEN BİR TANESİ EDEBİYATTIR’

 Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, burada yaptığı açıklamada, Mamak Belediyesi olarak pek çok festival gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Ama Edebiyat Festivali yapmak çok bizim için ayrıcalıklı bir çalışma. Dolayısıyla böyle bir festivale destek vermek böyle özel bir çalışmaya destek içinde bulunmak, ev sahipliği yapmak bizim için çok büyük bir mutluluk. Çünkü toplumların geleceğe taşınması, geçmiş mirasın bugüne ve bugünü de geleceğe taşınması edebiyatla olmuş. Şiirle olur, sanatla olur. Yazıyla olur bu çerçevede burada edebiyat festivali gerçekleştirmek gerçekten hepimizi mutlu ediyor. Mamak Belediyesi olarak kültürel ve sanatsal çalışmalara da ağırlık veriyoruz. Çalışmalarımızda bunları da önemsiyoruz. Bu çerçevede bugün de burada 2’ncisi düzenlenen Ankara Edebiyat Festivali'ndeyiz. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz derler. Bugünü ve yarını ancak böyle inşa edebiliriz. Dolayısıyla toplum, millet olarak var olmanın ve varlığımızı geleceğe taşımanın en önemli bileşenlerinden bir tanesi edebiyattır, sanattır” dedi.

 ‘FESTİVALİN UZUN SOLUKLU OLMASINI DİLİYORUZ’

 ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da “Ankara Edebiyat Festivali’nin bu yıl 2’ncisini hayata geçiriyoruz. Ne yazık ki kültür hayatımızda sürekliliği olan faaliyetlerin birçoğu yok. Kültür, edebiyat, fikir, sanat ne yazık ki geri plana itiliyor. Ne kadar sahip çıkılır ve ne kadar devamlılığı kurulursa, kültür o kadar güçlü ve zengin olur. Divan edebiyatında Ankara üzerinde inanılmaz şiirler var. Kültürümüzde Ankara'ya dair o kadar büyük zenginlikler var ki daha biz onları konuşmaya bulamadık. Bu festival vesilesiyle bunları adım adım konuşacağız. Bu anlamda Ankara'mız Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına geldiğimiz bu günlerde birçok şairimizin, sanatçımızın düşünürümüzün, fikir insanımızın, filozofumuzun, mütefekkirimizin doğduğu, büyüdüğü, yolunun geçtiği buradan fikirlerini, düşüncelerini paylaştığı bir yer. Bu anlamda aslında çok gecikmiş bir festivalin 2’ncisini gerçekleştireceğiz. Biz inşallah bu Edebiyat Festivali’nin çok uzun soluklu olmasını istiyor ve diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.